Albert Schweitzer Turnuvası Tarihçesi

Mar 28, 2018
U18 Genç Milli Takımımızın Genç Erkekler Avrupa Şampiyonası hazırlıkları kapsamında Almanya’nın Mannheim kentinde katıldığı Albert Schweitzer Turnuvası, 1958 yılından bu yana düzenleniyor.

U18 Genç Milli Takımımızın Genç Erkekler Avrupa Şampiyonası hazırlıkları kapsamında Almanya’nın Mannheim kentinde katıldığı Albert Schweitzer Turnuvası, 1958 yılından bu yana düzenleniyor.

Almanya Basketbol Federasyonu tarafından, gençler kategorisinde her iki yılda bir gerçekleştirilen Albert Schweitzer Turnuvası, ilk kez 1958 yılında organize edildi. 1960 - 1966 yılları arasında düzenlenmeyen turnuva ayrıca, Körfez Savaşı nedeniyle 1991 yılında da gerçekleştirilemedi.

Turnuvaya katılan takımlar arasında ABD, 10 kez şampiyonluğa ulaşırken, İtalya 4, Belçika, Yugoslavya, İspanya ve Yunanistan da 2’şer kez mutlu sona ulaştı. Organizasyonda, millilerimizin dışında Polonya, Fransa Avustralya ve Almanya da 1’er kez şampiyon oldu.

Ay Yıldızlılarımız 2004 yılında düzenlenen organizasyonda Arjantin’i finalde geçerek şampiyonluğa ulaşırken, 2008, 2006, 1975 ve 1966 yıllarında da ikinci oldu. Millilerimiz ayrıca, 2012, 1987, 1985 ve 1977 yıllarında da üçüncü olarak turnuvayı noktaladı.

Dünya Basketbolunun önde gelen yıldızlarının da gençler kategorisinde forma giydiği Albert Schweitzer Turnuvası’nda, ülkemizi NBA'de temsil eden milli oyuncularımız Hidayet Türkoğlu ve Mehmet Okur ile birlikte NBA’de halen forma giyen temsilcilerimiz Ersan İlyasova, Cedi Osman ve Furkan Korkmaz'ın yanı sıra; Magic Johnson (ABD), Eddie Johnson (ABD), Vince Carter (ABD), Kevin Garnett (ABD), Tim Duncan (Virgin Adaları), Dirk Nowitzki (Almanya), Tony Parker (Fransa), Boris Diaw (Fransa), Nicolas Batum (Fransa), Pau Gasol (İspanya), Toni Kukoc (Hırvatistan), Drazen Petrovic (Hırvatistan), Bojan Bogdanovic (Hırvatistan), Andrei Kirilenko (Rusya), Arvsydas Sabonis (Litvanya), Kostas Papanikolau (Yunanistan) ve Andrew Bogut (Avustralya) gibi isimler de forma giymişti.

Albert Schweitzer Turnuvası sıralamaları şu şekilde:

Yıl

Altın Madalya

Gümüş Madalya

Bronz Madalya

4.’lük

1958

Belçika

Avusturya

Almanya

ABD

1960

Belçika

Avusturya

ABD

Hollanda

1966

İtalya

Türkiye

Austria

ABD

1967

Polonya

Avusturya

Fransa

Belçika

1969

İtalya

Çekoslavakya

Polonya

Türkiye

1971

Yugoslavya

İtalya

Polonya

İspanya

1973

ABD

Polonya

Yugoslavya

İtalya

1975

ABD

Türkiye

İspanya

Poland

1977

ABD

İspanya

Türkiye

Almanya

1979

Yugoslavya

İspanya

ABD

Sovyetler Birliği

1981

ABD

Sovyetler Birliği

Bulgaristan

Almanya

1983

İtalya

ABD

Almanya

Finlandiya

1985

ABD

Yugoslavya

Türkiye

İsveç

1987

ABD

İspanya

Türkiye

Almanya

1989

ABD

Yunanistan

France

Çekoslavakya

1993

ABD

Litvanya

İtalya

Yunanistan

1994

ABD

İspanya

Avustralya

Litvanya

1996

ABD

Fransa

Yunanistan

Türkiye

1998

İspanya

Avustralya

ABD

Türkiye

2000

Yugoslavya

Yunanistan

ABD

Avustralya

2002

Yunanistan

İspanya

Yugoslavya

ABD

2004

Türkiye

Arjantin

İspanya

Sırbistan

2006

Fransa

Türkiye

Sırbistan

Hırvatistan

2008

Yunanistan

Türkiye

Avustralya

ABD

2010

Avustralya

Almanya

Almanya U17

ABD

2012

İspanya

Sırbistan

Türkiye

Almanya

2014

İtalya

ABD

Sırbistan

Türkiye

2016

Almanya

Sırbistan

İtalya

Fransa