Altyapı Erkeklerin Başarısı Büyük Yankı Uyandırdı

Ağu 17, 2015
Türkiye'nin tarihinde ilk kez altyapılarda tüm kategorilerde madalya alma başarısı göstermesi spor dünyasında büyük yankı uyandırdı.


Yıldız Erkekler'in Avrupa Şampiyonası’nda madalyaya uzanması ve Türkiye'nin tarihinde ilk kez erkekler altyapılarda bir yılda tüm kategorilerde madalya alma başarısı göstermesi spor dünyasında büyük yankı uyandırdı.

Madalya maratonu Yunanistan'da düzenlenen U19 Erkekler Dünya Şampiyonası ile başladı. U19 Erkek Milli Takımımız turnuvayı bronz madalya ile tamamlarken, U20 Ümit Erkek Milli Takımımız ise İtalya'da düzenlenen Avrupa Şampiyonası'nda yine bronz madalya kazanma başarısı gösterdi. Genç Erkek Milli Takımımız, Avrupa Şampiyonası finalinde ev sahibi Yunanistan'a mağlup olarak gümüş madalyaya uzandı. Son olarak da Yıldız Milliler, Litvanya'daki Avrupa Şampiyonası'ndan bronz madalya ile döndü ve Ay Yıldızlı ekibimiz ilk kez altyapılarda tüm kategorilerde madalya alma başarısı gösterdi. Ay Yıldızlılar 4 ayrı kategoride 4 madalya kazandı.

Başta Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç ve Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan olmak üzere Ergin Ataman, Hidayet Türkoğlu, Sinan Güler, Ayşe Cora gibi isimler de Altyapı Erkek Milli Takımlarımız'a destek mesajları yayınladı. 

Akif Çağatay Kılıç (Gençlik ve Spor Bakanı)

"Litvanya'nın Kaunas kentinde düzenlenen Avrupa Şampiyonası'ndaki üçüncülük maçında İspanya'yı 83-72 mağlup ederek , bronz madalya kazanan  Yıldız Erkek Basketbol Milli Takımı'nı kutluyorum. Millilerimiz, şampiyona boyunca çok iyi bir performans sergileyerek madalya kürsüsünde yer almayı başardı.   Bu  yıl çeşitli yaş kategorilerinde  kazanılan madalyalar, Türkiye'nin Avrupa  basketbolunda   ekol bir ülke olduğunu en güzel örnekleriyle gösterdi. Alt yapılarda  elde edilen bu büyük zaferlerin, ilerleyen yıllarda  A Milli Takım seviyesinde de tekrarlanacağına gönülden inanıyorum."