Ümit Kızlar Farklı Başladı: 54-33

Haz 19, 2015
Avrupa'nın önde gelen U20 Kızlar takımlarının mücadele ettiği İstanbul Turnuvası'nın ilk maçında Türkiye, Ukrayna'yı mağlup etti.


Türkiye 54-33 Ukrayna
Karşılaşmanın ilk dakikalarında iki takım da hücumda istediği ritmi bulamadı. Türkiye’nin ilk sayıları Aylin Darınç’tan geldi ve ardından Ümit Kızlar üst üste 6 sayı buldu. Ukrayna’ya karşı kolay sayı şansı vermeyen ve fizik üstünlüğünü kullanan Milliler’de ribaund üstünlüğü kurarak maçın kontrolünü elinde tuttu. Rakibi uzaktan zor şutlara zorlayan Ay Yıldızlılar, çeyreği 12-6 önde kapattı.

Maçın ikinci çeyreğinin ilk dakikalarında bir kez daha savunmalar ön plana çıktı. Topa baskıyı azaltmayan Türkiye’ye karşı Ukrayna pas arası top çalmaya odaklanarak skoru düşük bir seviyede tuttu. Çeyreğin ilk altı dakikası 14-11 Türkiye üstünlüğü ile geçildi. Çeyreğin ikinci yarısında tempoyu arttıran Milliler, rakip potaya hızlı giderek farkı arttırmaya başladı. Son bir dakikaya 20-11 Ay Yıldızlı üstünlüğü ile girildi. Bu çeyrekte de ribauntlardaki üstünlüğünü sürdüren Ümit Kızlar, devreyi 25-11 önde kapattı.

Maçın üçüncü çeyreğinde savunmadan ödün vermeyerek oyuna başlayan Milliler, farkı her geçen dakika arttırmayı başardı. Hülya Çoklar, Melis Gülcan ve Aylin Darınç’ın öne çıktığı Ay Yıldızlılar, 26. dakikada skoru 34-17’e getirdi. Çeyreğin geri kalanı boyunca gardını indirmeyen Ümit Kızlar, son periyoda 41-21 önde girdi.

Son çeyrekte fark bir ara azalsa da Milliler, oyunun kontrolünü bırakmadılar ve Ukrayna’nın geri dönmesine izin vermediler. Oyun disiplininden kopmayan Ümit Kızlarımız, maçı 54-33 kazandı ve 14. İstanbul Turnuvası’na galibiyetle başladı.

Milliler'de Melis Gülcan 14 sayı-6 ribaund, Hülya Çoklar 7 sayı-12 ribaund-6 asist, Sinem Ataş 8 sayı ile oynadı.

Ümit Kızlarımız yarın turnuvadaki ikinci maçını 18:00’da Litvanya’ya karşı oynayacak.İspanya 57-56 Litvanya
14. İstanbul Turnuvası'nın ilk gününün açılış karşılaşması İspanya ve Litvanya arasında oynandı.

Karşılaşmanın ilk çeyreğinde Litvanya’nın agresif oyunu ön plana çıktı. İspanya’nın set hücumuna karşı enerjik bir savunma uygulayan ve pota altına hızlı bir şekilde top indirmek isteyen Litvanya, çeyreğin bitimine 01:30 dakika kadar skoru 18-10’a getirdi. İspanya’nın son dakikalar içinde bulduğu 4 sayı ile çeyrek 18-14 Litvanya üstünlüğü ile sona erdi.

Maçın ikinci çeyreğinde İspanya’nın sert savunması, oyunun yönünü belirledi. Rakibini hataya zorlayan İspanya, rakip potada üst üste bulduğu sayılar ile ilk beş dakika içerisinde skoru 25-20’ye getirdi. Bu noktadan itibaren savunmasını toparlayan Litvanya, rakibine kolay sayı şansı vermedi ve skora eşitlik getirdi. Çeyreğin son dakikalarında bir kez daha ritim kazanan İspanya, devreyi 31-27 önde kapattı.

Üçüncü çeyrekte Litvanya vidaları sıkarak İspanya karşısında farkı bir sayıya kadar indirdi ama üstünlüğü ele geçiremedi. Quevedo’nun skor katkısıyla oyundan kopmayan İspanya, çeyreğin ikinci yarısında farkı yeniden açtı ve son periyoda 46-38 önde girdi.

Son çeyrekte Litvanya farkı azaltmayı ve bir kez daha maça ortak olmayı başardı. Uzun süre boyunca fark 2-3 sayı bandında kaldı ve iki takım da kontrolü ele geçiremedi. Litvanya’nın Mauraite ve Sarauskaite ile  gösterdiği hücum performansına karşı İspanya Belen Arrojo ve Nogaye Lo ile cevap verdi.

Son 40 saniyeye bir sayı farkı İspanya üstün girdi: 55-54. 11 saniye kala ise üstünlük Savickaite’nin sayısıyla Litvanya’ya geçti: 55-56. İki saniye kala bu sefer sahneye Nogaye Lo çıktı ve skoru İspanya tarafına taşıdı: 57-56. Ancak Lo bu basketin hemen arkasından Savickaite’ye yaptığı faul ile Litvanyalı oyuncusu serbest atış çizgisine gönderdi. Saviskaite ise çizgide iki atışından da isabet bulamadı ve İspanya maçı 57-56 kazandı.

İspanya’da Quevedo 12 sayı, Nogaye Lo 11 sayı-7 ribaund ile oynadı.

Litvanya’da Sarauskaite 13 sayı-9 ribaund, Mauraite 12 sayı, Belickaite 11 sayı ile çift haneli skor üretti.