Esmeral Tunçluer Basketbola Veda Etti

Eki 05, 2014
Türkiye A Milli Kadın Basketbol Takımı'nın veteran oyun kurucusu Esmeral Tunçluer, Avustralya maçıyla Ay Yıldızlı formaya veda etti.Deneyimli oyun kurucu Esmeral Tunçluer, bugün oynadığı 2014 FIBA Kadınlar Dünya Şampiyonası Üçüncülük Maçı’nın ardından olağanüstü basketbol kariyerini noktaladı.

Türkiye – Avustralya maçı sonrasında düzenlenen törende 2014 FIBA Kadınlar Dünya Şampiyonası ile kariyerini noktalayan oyun kurucu Esmeral Tunçluer’e Türk basketboluna yaptığı katkılar adına Türkiye Basketbol Federasyonu ve FIBA Avrupa Başkanı Turgay Demirel tarafından kupa ve plaket hediye edildi ve başarılarla dolu kariyeri kutlandı.

Tören sonrası hislerini dile getiren Esmeral Tunçluer, son maçını Dünya Şampiyonası'nda oynamanın gururunu yaşıyordu:

"Neler söyleye bileceğimi bilmiyorum. Çok duygu yüklüyüm. Bana destek olan herkese çok teşekkür ederim. Takım arkadaşlarıma çok teşekkür ederim. Onların kocaman kocaman yürekleri var. Sonuna kadar mücadele ettik. Dünya dördüncüsü olarak Dünya Şampiyonası’nda veda etmek çok güzel. Bana destek olan herkese teşekkür ederim."

Yıllarca basketbola oyuncu olarak emek veren Esmeral Tunçluer, bundan sonra da bu sporun içinde kalacağını ifade etti.

Takım arkadaşı Şaziye İvegin Üner, Esmeral'in örnek kişiliğine vurgu yaptı:

"Esmeral için ne desek az gelir. Saha içi ve dışında örnek bir sporcu. Türk kadını için çok özel ve önemli bir örnek. Arkasında çok nemli şeyler bıraktı. Umarım biz de onun gibi özel şeyler bırakır, örnek oluruz.  Bundan sonraki hayatında başarılar diliyorum. Çok güzel bir kalbi var. Her şey kalbi gibi olsun."

Esmeral Tunçluer ile yedi sene Fenerbahçe'de forma giyen Birsel Vardarlı, onunla oynamanın nasıl bir şey olduğunu anlattı:

“Esmeral ile yedi sene beraber oynadım. Hem sporcu, hem de birey olarak örnek bir karakter. Onunla oynamaktan çok keyif aldım. Bırakacağı için üzgünüm ama bu, onun tercihiydi. Hayatında başarılar dilerim.”

Tuğba Palazoğlu, Esmeral'in basketbolu oyuncu olarak bıraktığını ama her zaman basketbolun içinde yer alacağını ve yeni oyuncular yetiştireceğini dile getirdi:

“Ben fazla duygusal bir insan değilim ama bizim için üzücü. Türk basketbolu Esmeral’i çok özleyecek. Seneye kesinlikle çok büyük bir eksiklik hissedeceğiz. Kendisi de basketbolun içinde kalacak, oyuncular yetiştirecek. Belki basketbolu sporcu olarak bırakacak ama hep bir arada olacağız.”

Esmeral Tunçluer üstün yetenekleri ve lider karakteriyle Türk Kadın Basketbolu’nun seyrini değiştiren son 10 yılda kazanılan başarıları getiren insanlardan biri oldu.

İlk kez 2001’de A Milli Takım forması giyen ve Ay Yıldızlı formayla 2012 Olimpiyat Oyunları beşinciliği, 2013 EuroBasket Kadınlar üçüncülüğü kazanan Esmeral Tunçluer, kulüp düzeyinde de birçok başarıya imza attı.Fenerbahçe ile 8, Adana Botaş ve Beşiktaş ile kazandığı birer TKBL şampiyonluğu bulunan şutör guard, milli takımın mihenk taşlarından biri olarak yer aldığı 2014 FIBA Kadınlar Dünya Şampiyonası’nın ardından formasını astı ve 14 yıl boyunca Türk basketbolseverlere ilham kaynağı olan hayranlık verici kariyerini sona erdirdi.

Tunçluer Hollanda’da doğdu ama yedi yaşındayken eğitimine devam edebilmesi için ablası ile beraber Türkiye’ye geldi. Beş yıl sonra Beşiktaş tesislerinde talihin güzel bir rastlantısıyla hayatı ve Türk Kadın Basketbolu’nun geleceği değişti. Esmeral’in bu oyuna âşık olması çok zaman almadı.


10 yıldan uzun süren bir milli kariyeri süresince Ay Yıldızlılar tahmin edilemeyen başarılar yakaladı. Salon içinde parkeyi domine ederken, salon dışında yeni bir Türk kadın neslinin Avrupa basketbolunun yıldızları haline gelmesi için çalışmaya devam etti.

Dördüncülükle noktaladığımız Dünya Şampiyonası’nda her zaman olduğu gibi bir kez daha tecrübesiyle A Millilere liderlik eden Esmeral Tunçluer’in açtığı yoldan Türkiye’nin yeni kadın basketbolcuları nesiller boyu yürüyecek ve Türk Basketbolu’nu yeni sınırlara taşıyacaklar.Esmeral Tunçluer'in Kariyeri:

Millilik Sayısı: 274

Milli Takımlarla Attığı Toplam Sayı: 2005

Madalyalar: 2013 EuroBasket Kadınlar Bronza Madalyası

Olimpiyat: 2012 Londra Olimpiyatları Beşinciliği

TKBL Şampiyonlukları 2001-02 (Fenerbahçe), 2002-2003 (Adana Botaş), 2004-05 (Beşiktaş), 2006-07, 2007-08, 2008-09, 2009-10, 2010-11, 2011-12, 2012-13 (Fenerbahçe)

Türkiye Kupası: 2003 (Adana Botaş), 2005 (Beşiktaş), 2007,2008, 2009 (Fenerbahçe)

Cumhurbaşkanlığı Kupası: 2003, 2004 (Adana Botaş), 2006 (Beşiktaş), 2007, 2010, 2012 (Fenerbahçe)